RADEŠKI UTRIP: ČLANEK O SPLETNI STRANI

Članek Radeški utrip

Prihranili okoli tri tisočake, istočasno pa ima šola novo spletno stran!

Posebej v začetku novega šolskega leta marsikateri starši v iskanju poznavanja nujnih informacij pogosto obiščejo spletno stran šole, katero otrok obiskuje. Tokratni začetek novega šolskega leta v javnem zavodu Osnovna šola Marjana Nemca Radeče zaznamuje posebnost – če smo še v petek lahko brskali za želenimi podatki preko ene podobe, pa je z včerajšnjim dnem presenetila drugačna. Spletna stran je namreč prenovljena, še preden se posameznik loti podrobnejšega iskanja, pa že pade v oči bistvena razlika v primerjavi prej-sedaj: spletna stran je mnogo bolj prilagojena ogledovanju preko mobilne naprave.

Že v decembrskem intervjuju (dostopen tukaj) je ravnateljica Jana Wetz napovedala, da se obeta nova spletna stran, s 4. septembrom pa je le-ta dejansko zaživela. Razlike so opazne, nikakor pa niso naključje.

Wetzova je namreč pod drobnogled vzela kar nekaj spletni stran vzgojno-varstveno-izobraževalnih zavodov ne zgolj v Sloveniji, pač pa tudi po Evropi in v svetu in si ustvarila sliko, kakšno spletno stran si želi za starše učencev, ki obiskujejo radeško šolo in podružnično šolo v Svibnem ter za starše otrok, ki so vključeni v Vrtec Radeče, v enoti Biba Baja in Čira Čara.

Kako je prišlo do podobe, kakršna je še čisto sveža od sinoči na spletu, je razkrila v pogovoru. Kot gre razbrati iz njenih besed, je po tem, ko je preklikala in pregledala številne spletne strani, sama pri sebi ustvarila natančno sliko, kaj si na novi spletni strani želi in česa ne. Ter vse to spravila na papir, saj so vse ravnateljičine smernice še kako prišle prav to poletje, ko se je delo z novo spletno stranjo tudi v grafičnem in programerskem smislu začelo.

Z darežljivo gesto soproga šolske knjižničarke do prihranka okoli 3.000 evrov

Marko Drobne se je lotil dela začetne postavitve, v naslednjem koraku pa se mu je pridružila še profesorica matematike in računalništva radeške osnovne šole Alenka Gros, ki je že dolga skrbela za vsebine na spletni strani radeške šole, to poletje pa se še dodatno opremila z nekaterimi znanji, kako na novo spletno stran vnašati vsebine in jih urejati. Ob poizvedovanju, kaj vse je v primerjavi z zdaj že nekdanjo spletno stranjo drugače, je zaznati, pa tudi Jana Wetz je temu pritrdila – namreč, da je manj pomembnih informacij odslej manj, da je pot do želenih krajša in hitrejša in da je pravzaprav celotna grafična podoba nove spletne strani zasnovana tako, da sledi času, v katerem smo. Da karseda hitro najdemo, kar si želimo najti.

Kako pa je iskanje te zasnove sploh potekalo, je bilo naslednje vprašanje ravnateljici, saj profesorica glasbe, ki vodi šolo od konca decembra 2020, po vedenju spraševalke le ni tako zelo močna tudi na grafičnem področju. Wetzova se ob tem nasmehne: “Mogoče se bo kdo začudil, toda moje delo ne zajema zgolj neko pisarniško zaznamovano vodenje zavoda, ki sicer je kompleksno in zahteva poznavanje, vsaj osnovno, mnogih področij, ki zadevajo šolstvo. Ko se v zavodu namenimo lotiti se nečesa novega ali kaj spremeniti (se razume, na boljše), se pogosto spustim tudi v operativni del. Potrudim se pridobiti čim širšo sliko, zajeti čim več dobrih praks, ki jih lahko vpeljemo tudi v Osnovno šolo Marjana Nemca Radeče v celoti (vključno z notranjima organizacijskima enotama Vrtec Radeče in Podružnično šolo Svibno) in najti rešitve, ki so kvalitetne, v zadovoljstvo širšemu krogu uporabnikov in konec koncev tudi finančno čim manj obremenjujoče za domač šolski proračun, “ opiše in pusti vtis, kako ji opraviti kakšno delo, ki sicer najverjetneje sploh ni v opisu del in nalog ravnateljice zavoda, še zdaleč ni breme. “Rada sem ustvarjalna, rada osebno prispevam k nečemu in ko verjamem, da je nekaj, kar sem si zamislila, v praksi odlično izvedljivo, udejanjanju tega namenim tudi več časa, truda in energije, kot bi se to pričakovalo od nekoga, ki je na vodstveni funkciji,” z lastnimi besedami potrdi, da je ustvarjen vtis bil pravilen.

Strošek izdelave spletne strani v podobi, v kakršni je dostopna sedaj, bi po grobih ocenah znesla okrog tri tisočake investicije. S tem, ko je beseda dala besedo, dobri odnosi pa že od začetka ravnateljevanja Wetzove odpirajo še močnejše vezi, je prišlo do dogovora, da bo soprog knjižničarke šolske knjižnice Nataše Pirnat Drobne – Marko Drobne, ki se z izdelavo spletnih strani ukvarja ljubiteljsko, to investicijo njegovega znanja, povezano z vsebinsko zasnovo Jane Wetz, preprosto podaril otrokom in učencem ter njihovim staršem. In tako je zavod prihranil zajeten znesek.

Možnost prilagoditve velikosti črk, spletna stran, prijazna tudi dislektikom

Nova spletna stran ima že preko grafičnih simbolov nekaj bližnjic, denimo do jedilnika, prevozov in e-asistenta – tako so na šoli z manj besedami, pač pa le enim samim posamičnim simbolom, nakazali, kje najti denimo omenjene vsebinske informacije. Tudi trije ločeni simboli, vzeti sicer iz štiridelnega logotipa OŠ Marjana Nemca Radeče, že na samem začetku uporabnika spletne strani nedvoumno usmerijo do želene enote: do matične šole, do podružnične šole ali do vrtca.

Pozabili niso niti na uporabnike, ki jih morda pesti kakšna hiba. V levem spodnjem kotu spletne strani radeške šole uporabnika tako pozdravi simbol človeka v razkoraku in z razširjenimi rokami, kjer ob kliku nanj lahko vsak posameznik sebi in svojim potrebam prilagodi pogled: prijazno do disleksije, določi večje besedilo, ustavi animacije, določi kontrast in še in še.

Sicer pa, kliknite na https://jzosmn.radece.si/ in si sami oglejte (na mobilniku ali računalniški napravi) ter presodite sami!